We wciąż przyspieszającej rzeczywistości, która rozpłaszcza nam nosy o ekrany smartfonów, na bycie razem jest często niewiele czasu. Od czego jednak jest Muzeum w Gliwicach, które zachęca nie tylko do wspólnego zwiedzania, ale też proponuje spędzenie czasu na pożytecznej i kreatywnej edukacji, do tego w miłej, rodzinnej atmosferze! Podczas najnowszych zajęć skierowanych do dzieci i ich rodziców/opiekunów, pt. „Muzealne poranki 2 + 1 (rodzic, dziecko i zabytek)”, wyjdziemy poza ramy tradycyjnego doświadczania Muzeum. W jaki sposób? Pomogą nam w tym wybrane zabytki ze zbiorów Muzeum w Gliwicach oraz muzealni czarodzieje opowieści, którzy w fascynujący sposób przybliżą ich historię… nie tylko słowem! Będziemy odkrywać, oglądać, dotykać, a to wszystko… w przestrzeni muzealnej ekspozycji. Cykl spotkań rozpoczynamy – bo jakże inaczej! - w Dzień Dziecka, czyli w niedzielę 1 czerwca 2025 o godz. 10.00 - w Willi Caro. Podczas pierwszego „Muzealnego poranka…” wspólnie odkryjemy świat… ludowych zabawek.
„Wraz ze zmianą godzin otwarcia Muzeum w Gliwicach, które właśnie wprowadziłem, by nasza instytucja stała jeszcze bardziej dostępna dla zwiedzających i uczestników wydarzeń – zapraszamy dzieci wraz z towarzyszącym im rodzicem bądź opiekunem do uczestnictwa w nowej formie zajęć edukacyjnych. To <Poranki muzealne>, które obywać się będą które w przestrzeni wystawienniczej, na poduchach – by uczestnikom było wygodnie. Podczas zajęć to zabytki będą głównymi bohaterami, a także kryjący je… czarodziejski kufer. Zależy nam, aby najmłodsi oswajali się z muzealnymi wnętrzami, aby stały się dla nich bliskie i fascynujące, by wsłuchali się w opowieść przeszłości, która może być jak najpiękniejsza baśń” – mówi Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum w Gliwicach.
***
Obok interesujących wystaw, wykładów i spotkań, Muzeum w Gliwicach znane jest z bogatej oferty zajęć dla rodzin z dziećmi, gdzie równie ważne, jak odkrywanie przeszłości, jest to, że odkrywa się ją wspólnie. Najmłodsi z bliskimi - rodzicami, dziadkami, ciociami, wujkami etc. - wkraczają w świat sztuki, historii, zwyczajów i tradycji. Zauważyliśmy, że taką formułę lubią nie tylko dzieci, ale i dorośli. I wcale nas to nie dziwi. Dlatego najnowsza propozycja spotkań dla najmłodszych również znów będzie rodzinna i... jeszcze bardziej muzealna. Ale zupełnie inaczej niż dotąd.
Z sal edukacyjnych przeniesiemy się bowiem na wystawy. Rozłożymy poduchy, na których usiądą - jeden rodzic (opiekun) i jedno dziecko. Przed takimi rodzinnymi drużynami roztoczymy spektakl, w którym - obok osoby prowadzącej - w roli w roli głównej wystąpi… zabytek. A jaki to będzie zabytek - o, to za każdym razem niespodzianka, tajemnica, w której rozwikłaniu będą uczestniczyć najmłodsi i towarzyszący im opiekunowie. W odkrywaniu zabytków i ich tajemnic wykorzystamy skrzynię muzealnych skarbów, latarki, szkła powiększające i wiele innych rekwizytów, których zdradzać teraz nie będziemy. Co ważne, po odkryciu kim/czym jest bohater naszych zajęć – będziemy się z nim mogli bliżej zapoznać. Wybierzemy takie zabytki bądź materiały wystawiennicze, których najmłodsi będą mogli dotykać, albo nawet wziąć do ręki. Na uczestników czekać będą lupy, które pozwolą przyjrzeć się obiektom z bardzo bliskiej odległości, a także specjalne, muzealne rękawiczki, które będzie można nałożyć. Każde zajęcia zakończy wykonanie karty muzealnej, na której najmłodsi, z pomocą rodzica/opiekuna, narysują i opiszą zabytkowego bohatera spotkania. Ponieważ docelowo „Muzealne poranki” będą obywać się w poszczególnych muzealnych Oddziałach co weekend – drużyny rodzinne będą mogły się zmienić. Raz z dzieckiem uczestniczyć w zajęciach będzie mama, raz tata, raz babcia, a innym razem – dziadek albo ciocia. Każde ze spotkań stanie się niezapomnianą, muzealną przygodą.
W czerwcu, lipcu i sierpniu spotkamy się w dwa weekendy w miesiącu, od września – co tydzień.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci do 5 do 13 lat oraz towarzyszącego im opiekuna rodziców. Wstęp – 5 zł os osoby. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: tel. 783 560 006.
|Niedziela, 1 czerwca 2025, Willa Caro, godz. 10.00 Prowadzenie:| Marta Witoń-Jankowska Zapisy:| tel. 783 560 006 Koszt:| 5 zł od osoby |Liczba miejsc ograniczona Organizator:| Muzeum w Gliwicach