Koktajl tego, co materialne i niematerialne – zdarzeń, których wpływ wciąż rozpoznajemy w tkance miasta i takich, które pozostały wyłącznie we wspomnieniach, zabytków nieoczywistych i opowieści łączących przeszłość z teraźniejszością – ta fascynująca mieszanka tworzy nowy cykl wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg – architektki, Miejskiej Konserwator Zabytków, autorki bestsellerowej książki pt. „Kolory miasta”... Cykl, zatytułowany „Twarzą twarz z Gliwicami”, jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że stanowi rodzaj „urban fantasy", ale również z tego powodu, że jego szata graficzna powstała w oparciu o prace samej autorki, której także w dziedzinie plastycznej – talentów nie brakuje! Rewelacyjne obrazy Ewy Pokorskiej-Ożóg, które znajdują się na promującym cykl plakacie, są pokłosiem XV Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Moje Miasto” Gliwice 2024, który organizowany był przez Okręg Gliwicko-Zabrzański Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Jednym z Partnerów Pleneru było Muzeum w Gliwicach, a patronat nad nim objęła prezydent Gliwic – Katarzyna Kuczyńska-Budka. Obrazy te są już w naszych zbiorach. Cieszymy się, że tak szybko możemy się nimi z Państwem podzielić i to przy takiej okazji, jaką jest zapowiedź cyklu wykładów jednej z ulubionych prelegentek gliwickiej publiczności!
„Gliwice zostały opisane na wiele sposobów, czy mogą nas jeszcze zaskoczyć? Emocjonalne, tajemnicze historie związane z naszym miastem to temat kolejnych wykładów muzealnych. To opowieści pełne zaskakujących, spektakularnych, czasami niepokojących, a czasem zabawnych zdarzeń, szczegółów i emocji. Pokazane zostaną miejsca, obiekty, detale, których znaczenie odkryjemy na nowo, spojrzymy na nie z innego niż dotychczas punktu widzenia. Mam nadzieję, że dzięki muzealnym spotkaniom mieszkańcy naszego miasta – i nie tylko – odkryją w sobie dodatkowe pokłady wrażliwości na otaczającą ich przestrzeń i będą poszukiwać w niej nieoczywistych historii” – mówi Ewa Pokorska-Ożóg.
Na kolejne spotkanie z cyklu zapraszamy w piątek, 7 listopada 2025 do Willi Caro o godz. 17.00. Wstęp oczywiście wolny. Liczba miejsc – ograniczona. Do zobaczenia!
Piątek, 7 listopada 2025, Willa Caro, godz. 17.00
Kostium architektury
Chociaż określenie haute couture (czyli tzw. wysokie krawiectwo) charakteryzuje ubrania, to można spróbować je odnieść także do budowli jako obiektów artystycznych. Sztuka, architektura od zawsze wpływały na sposób ubierania się, nawzajem się inspirowały. W architekturze co jakiś czas powraca się do minionych stylów – ilustruje to cały okres historyzmu i neostylów (neogotyku, neorenesansu, neobaroku, neoklasycyzmu). W modzie jeszcze częściej przetwarza się twórczo to, co było, wprowadzając do dawnych wzorów jedynie nowe materiały, nową kolorystykę. Spojrzymy na widok ulic naszego miasta jak na kostium, ubranie, które zdobi dawne kamienice.
Tematy kolejnych wykładów:
Piątek, 5 grudnia 2025, Willa Caro, godz. 17.00
Symbolika najpiękniejszych świąt
Piątek, 7 listopada 2025, Willa Caro, godz. 17.00 Cykl wykładów:| Twarzą w twarz z Gliwicami Wykład ósmy:| Kostium architektury Prowadzenie:| Ewa Pokorska-Ożóg, architekt, Miejska Konserwator Zabytków w Gliwicach |Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona Organizator:| Muzeum w Gliwicach